User Circle 1.png

خوش امدید

وبلاگ
انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد جلای وطن دارند

انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد جلای وطن دارند


پلتفرم انتشار رپورتاژ آگهی «تریبون» سومین گزارش جامع سئوی ایران را با همراهی و مشارکت ۸۲۲ متخصص سئو و با استفاده از ظرفیت مجموعه‌های «جت‌سئو»، «ایران‌تلنت»، «آژانس سئوی منظم» و «وبسیما» به‌عنوان همکار منتشر کرده است.

در گزارش تریبون، پیشرفت هوش مصنوعی بزرگ‌ترین تهدید این حوزه در سال‌های آینده شناخته شده است. همچنین شکاف درآمدی در بین زنان و مردان متخصص سئو نیز از نکات جالب‌توجه این گزارش است.

براساس این گزارش، ۲۶ درصد از فعالان حوزه سئوی ایران خانم هستند و ۵۶ درصد از فعالان سئوی ایران بین ۲۶ تا ۳۵ سال سن دارند. ۴۴ درصد از فعالان سئوی ایران «۲ تا ۵ سال» سابقه کار دارند و تنها ۶درصد از آن‌ها «بیش از ۱۰ سال» در حوزه سئو مشغول به فعالیت هستند.

بیش از نیمی از فعالان سئوی ایران (۵۶ درصد) در پایتخت و ۲۸ درصد از آن‌‎ها در کلان‌شهرها سکونت دارند. 

به‌‌‌‌‌علاوه، ۲۹ درصد از متخصصان سئو اعلام کرده‌‎اند که در سال ۱۴۰۲ برای مهاجرت اقدام کرده‌اند.

پنجره پرتاب مارس اکسپرس باز شد
ادامه مطلب

شکاف دستمزد بین متخصصان زن و مرد

براساس گزارش تریبون، ۴۰ درصد از متخصصان سئوی ایران در سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰ میلیون تومان درآمد ماهانه داشته‌‎اند و درآمد ماهانه ۳۹ درصد از آنان زیر ۱۲ میلیون تومان بوده است.

در سال ۱۴۰۲ میانگین درآمد کارشناسان سئو آقا و خانم به‌‎ترتیب ۱۲ و ۱۵ میلیون تومان و میانگین درآمد مدیران سئو آقا و خانم به‌ترتیب ۲۶ و ۱۹ میلیون تومان بوده است. در این میان تنها در سطح کارشناسان ارشد میانگین درآمد ماهانه خانم‌ها و آقایان برابر بوده است؛ کارشناسان ارشد سئو در این سال ماهی ۱۸ میلیون تومان درآمد داشته‌اند.

انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد جلای وطن دارند 20

این گزارش بیان می‌کند که متخصصان سئوی ایران برای کسب‌ درآمد بیشتر باید سه شغل داشته باشند. میانگین درآمد متخصصان سئوی دارای یک، دو و سه شغل به‌ترتیب ۲۰، ۲۱ و ۲۶ میلیون تومان است.

داده‌های سومین گزارش جامع سئوی تریبون نشان می‌دهد در حوزه سئو میزان درآمد متخصصان سئو با سابقه کار آن‌ها رابطه مستقیم دارد و درآمد ماهانه ۵۸ درصد از متخصصان سئوی با بالای ۱۰ سال سابقه کار بیش از ۴۰ میلیون تومان است. همچنین در سال گذشته ۱۴ درصد از مدیران و ۱۰ درصد از استراتژیست‌های سئو درآمدی بالای ۴۰ میلیون تومان در ماه داشته‌اند.

مایکروسافت از کوپایلوت پلاس سرفیس لپ تاپ رونمایی کرد
ادامه مطلب

وضعیت فریلنسرها، مشاوران و متخصصان سئو شاغل در آژانس‌های سئو

داده‌های سومین گزارش جامع سئو تریبون نشان می‌دهد که در سال گذشته، ۴۰ درصد از متخصصان سئو شاغل در آژانس‌ها، مدیر سئو، ۲۳ درصد کارشناس، ۲۱ درصد استراتژیست، ۱۴ درصد کارشناس ارشد و ۲ درصد کارآموز سئو بوده‌اند.

در این سال فریلنسرها‌ی سئو بیشتر پروژه‌های خود را با «معرفی‌شدن از طریق دوستان و کارفرمایان قبلی» و «شبکه‌سازی شخصی خودشان» دریافت کرده‌اند. همچنین ۷۳ درصد از فریلنسرها، مشاوران و متخصصان سئو شاغل در آژانس‌های سئو که بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارند، بیش از ۶ پروژه را به‌شکل هم‌زمان مدیریت می‌کنند. به‌علاوه، ۵۰درصد از افراد شاغل در آژانس‌های سئو و فریلنسرها و مشاوران سئو که دارای سه شغل هستند به‌شکل هم‌زمان روی ۴ تا ۱۰ پروژه فعالیت می‌کنند.

1716814735 807 انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد.webp

در حوزه سئو شغل بیشتر افراد دوشغله ترکیبی از «فریلنسر-مشاور» و «کار روی سئوی سایت خود» و ترکیب کار بیشتر افراد سه‌شغله، «تیم داخلی شرکت‌ها»، «فریلنسر-مشاور» و «کار روی سئوی سایت خود» است.

۵۴ درصد از متخصصان سئوی شاغل در آژانس‌ها و فریلنسرها و مشاوران گزارش کرده‌اند که «بودجه کارفرمایان» در سال ۱۴۰۲ با افزایش همراه بوده است. همچنین آن‌ها گزارش کرده‌اند که بزرگ‌ترین انتظارات کارفرمایان از متخصصان سئو در سال ۱۴۰۲ «افزایش فروش» و بزرگ‌ترین چالش‌ آنان با کارفرمایان، «عدم صبر کافی در پروژه‌های سئو» بوده است.

مایکروسافت از کوپایلوت پلاس سرفیس لپ تاپ رونمایی کرد
ادامه مطلب

یادگیری و هوش‌مصنوعی

متخصصان سئو اعلام‌ کرده‌اند که در سال ۱۴۰۲ از ابزارهای هوش مصنوعی بیش از هر چیز برای «تولید محتوای متنی» استفاده کرده‌اند و استفاده از هوش مصنوعی برای «تحلیل داده» در متخصصان سئو باسابقه بیشتر بوده است.

1716814735 902 انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد.webp

مهم‌ترین مهارت‌هایی که فعالان حوزه سئو اعلام کرده‌اند برای بهبود عملکرد خود در حوزه سئو به‌دنبال یادگیری آن‌ها هستند، عبارتند از: توسعه دانش در حوزه سئو، کار با ابزارهای هوش مصنوعی، مارکتینگ و تحلیل داده. همچنین متخصصان سئو با بیش از ۱۰ سال سابقه کار به‌دنبال یادگیری تحلیل داده برای بهبود عملکردشان هستند.

حال و روز متخصصان سئو درشرکت‌ها درسال۱۴۰۲

در سال گذشته ۴۲ درصد از متخصصان سئوی شاغل در شرکت‌ها کارشناس سئو، ۳۰ درصد از آن‌ها مدیر سئو، ۲۱ درصد کارشناس ارشد سئو، ۶ درصد استراتژیست و یک درصد کارآموز سئو بوده‌اند. در سال ۱۴۰۱ میزان بیشتری از افراد (۴درصد) نسبت به سال ۱۴۰۲ (یک درصد) نقش خود را «کارآموز سئو» معرفی کرده‌اند. این درحالی‌ است که میزان کارشناسان و کارشناسان ارشد سئو در شرکت‌ها در سال ۱۴۰۲ با سال ۱۴۰۱ برابر بوده است.

1716814735 340 انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد.webp
انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد جلای وطن دارند 21

۸۴ درصد از متخصصان سئو تعداد اعضای سازمانی که در آن فعالیت می‌کنند را بین یک تا ۱۰۰ نفر اعلام کرده‌اند و نزدیک به نیمی از متخصصان سئو در شرکت‌های زیر ۲۰ نفر فعالیت می‌کنند. همچنین میزان تیم‌های سئو با تعداد اعضای بیش از ۱۰ نفر، ۶ تا ۱۰ نفر و یک نفر هر کدام با یک درصد رشد نسبت به سال قبل به‌ترتیب به ۲، ۶ و ۲۶ درصد رسیده است. 

تیک‌تاک احتمالاً بخش دیگری از کارمندان خود را اخراج می‌کند
ادامه مطلب

۶۶ درصد از متخصصان سئوی فعال در تیم‌های داخلی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که در سال ۱۴۰۲ بودجه سئوی شرکت‌ آن‌ها با افزایش همراه بوده‌ است.

بزرگ‌ترین انتظار شرکت‌ها از متخصصان سئو «بهبود رتبه کلمات کلیدی» است، این درحالی است که بزرگ‌ترین انتظار از متخصصان سئوی شاغل در آژانس‌های سئو و فریلنسر/مشاور، «افزایش فروش» بوده است. 

چالش‌ها، سختی‌ها و تهدیدهای حوزه سئو 

«ناآگاهی کارفرما از روند یک پروژه‌ سئو»، «محدودسازی و اختلالات اینترنت» و «ناکافی‌بودن بودجه اختصاص داده‌شده به سئو»، به‌ترتیب ۳ چالش بزرگ متخصصان سئو در سال ۱۴۰۲ بوده است. «محدودسازی و اختلالات اینترنت» برای متخصصان سئویی که در «تیم‌های داخلی شرکت‌ها» فعالیت می‌کنند، کمتر از سایر متخصصان چالش‌برانگیز بوده است. 

1716814735 674 انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد.webp

به نظر می‌رسد با افزایش میزان سابقه کار، چالش‌های «آپدیت الگوریتم‌های گوگل» و «کمبود نیروی انسانی» برای متخصصان سئو چالش جدی‌تری ایجاد کرده و با کاهش سابقه کاری، چالش «نبود ساختاری درست برای قراردادهای سئو» بیشتر احساس شده‌ است.

هوش مصنوعی Recall ویندوز روی پردازنده‌های ناسازگار اجرا شد + ویدیو
ادامه مطلب

به گفته تریبون، ۴۹ درصد از متخصصان سئو معتقدند «تغییرات الگورتیم‌های گوگل» در سال ۱۴۰۲ روی تلاش‌ آن‌ها تأثیر مثبت داشته و ۲۴ درصد از آنان نیز معتقدند این موضوع بر تلاش‌های سئویی آنان تأثیر منفی داشته است. 

سه فعالیت سخت در حوزه سئو از نظر متخصصان سئو به ترتیب «تطابق با الگوریتم‌ها گوگل»، «یادگیری مداوم در سئو» و «سئوی خارجی و استراتژی لینک‌سازی» بوده است. به‌علاوه بزرگ‌ترین تهدید حوزه سئو در ۲ سال آینده «تغییر رفتار کاربران به‌واسطه پیشرفته‌تر شدن هوش مصنوعی» و «سخت‌تر شدن رقابت برای کسب‌وکارهای کوچک» ارزیابی شده است.

عوامل رتبه‌بندی سایت‌ها و معیارهای سنجش میزان موفقیت

«بهبود رتبه‌ کلمات کلیدی»، «افزایش ترافیک ارگانیک» و «افزایش فروش» سه معیار برتر سنجش میزان موفقیت برای متخصصان سئو در سال ۱۴۰۲ بوده است. در این زمینه «افزایش ترافیک ارگانیک» و «سهم ترافیک کلمات برند و غیربرند» با افزایش سابقه کاری، برای متخصصان سئو از اهمیت بالاتری برخوردار می‌شود.

1716814735 718 انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد.webp

 از نظر متخصصان سئو، در سال ۱۴۰۲ بزرگ‌ترین عوامل رتبه‌بندی سایت‌ها از سوی گوگل به‌‌ترتیب «تولید محتوای باکیفیت»،‌ «فاکتورهای سئوی تکنیکال» و «تجربه کاربری» بوده است. به علاوه پیش‌بینی آنان از مهم‌ترین عامل رتبه‌بندی در ۲ سال آینده به «تجربه کاربری» تعلق گرفته است.

برای دانلود نسخه PDF سومین گزارش جامع سئو اینجا کلیک کنید.

فهرست مطالب

دسته بندی ها

درباره ما

Download 1.png

ما که هستیم

مجموعه فالو ارزانی از سال 1397 اغاز به کار کرد.شعار ما ارائه خدمات با کیفیت در گرو رفع نیاز کاربران وب و شبکه های اجتماعی می باشد.

خدمات اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات