User Circle 1.png

خوش امدید

وبلاگ
محققان برای اولین‌بار مدل مینیاتوری مغز را با سد خونی خاص آن رشد دادند

محققان برای اولین‌بار مدل مینیاتوری مغز را با سد خونی خاص آن رشد دادند


برای اولین‌بار در جهان، دانشمندان مدل‌های مینیاتوری از مغز انسان را رشد داده‌اند که سیستم امنیتی داخلی این اندام را در خود جای داده است. این مدل‌ها که تقریباً به اندازه دانه کنجد هستند، شامل سد خونی مغزی (BBB) هستند که از این اندام حیاتی در برابر مواد بالقوه مضر محافظت می‌کند.

«زیوآن گوا»، یکی از نویسندگان این مطالعه و نوروبیولوژیست «مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی» می‌گوید:

«عدم وجود یک مدل حاوی BBB واقعی و معتبر، مانع بزرگی در مطالعه بیماری‌های عصبی بوده است. این [تحقیق] پیشرفت مهمی است، زیرا مدل‌های حیوانی که درحال‌حاضر برای تحقیقات خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم، رشد مغز انسان و عملکرد BBB را دقیق نشان نمی‌دهند.»

سد خونی مغز

محققان برای اولین‌بار مدل مینیاتوری مغز را با سد خونی خاص آن رشد دادند 3

در بدن انسان، BBB نوعی ماده فیلترکننده درون مغز‌ی است که تنها به برخی از مواد مانند هورمون‌ها و گلوکز اجازه عبور می‌دهد. همچنین می‌تواند تهدیدهایی مانند سموم و باکتری‌ها را دور کند.

هوش مصنوعی Recall ویندوز روی پردازنده‌های ناسازگار اجرا شد + ویدیو
ادامه مطلب

مدل‌های ساخته‌شده جدید که در آزمایشگاه رشد یافته‌اند، شامل ارگانوئیدهای مغزی و عروق خونی می‌شوند. ترکیب این ارگانوئیدها، چیزی را تشکیل می‌دهد که دانشمندان از آن به‌عنوان «Assembloids» یاد می‌کنند و نحوه رشد سلول‌های مغز‌ و عروق خونی درحال رشد و تعامل آن‌ها با یکدیگر را شبیه‌سازی می‌کنند.

در آینده، این تیم قصد دارد با استفاده از سلول‌های بنیادی افراد مبتلا به بیماری‌های مغز‌ی مختلف، Assembloidهای مشابهی را رشد دهد. انجام این تحقیقات نه‌تنها برای مطالعه بیماری‌های مغزی، بلکه برای آزمایش داروهای جدید و پیدا‌کردن استراتژی‌های نوین برای تحویل دارو از طریق BBB مفید است.

نتایج تحقیقات دانشمندان توسط مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

فهرست مطالب

دسته بندی ها

درباره ما

Download 1.png

ما که هستیم

مجموعه فالو ارزانی از سال 1397 اغاز به کار کرد.شعار ما ارائه خدمات با کیفیت در گرو رفع نیاز کاربران وب و شبکه های اجتماعی می باشد.

خدمات اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات