User Circle 1.png

خوش امدید

وبلاگ
کوه یخ غول‌پیکر 380 کیلومترمربعی از جنوبگان جدا شد

کوه یخ غول‌پیکر 380 کیلومترمربعی از جنوبگان جدا شد


به‌تازگی یک کوه یخی به مساحت 380 کیلومترمربع از سکوی یخی برانت (Brunt Ice Shelf) در جنوبگان (قاره‌ای در قطب جنوب) جدا شد. جداسازی این کوه یخ – که با نام A-83 شناخته می‌شود – سومین جداسازی یا یخ‌زایی (Calving) بزرگ در چهار سال گذشته محسوب می‌شود.

براساس گزارش Universe Today و ناسا، جداسازی این کوه یخ توسط دو ماهواره کوپرنیک سنتینل-1 آژانس فضایی اروپا و ماهواره لندست 8 ناسا، که به‌ترتیب تصویربرداری راداری و داده‌های حرارتی ارائه می‌کنند، ثبت شد. قابل ذکر است که دانشمندان برای تعیین ضخامت صفحات یخ به تصویربرداری حرارتی متکی هستند.

آخرین مطالب
انتشار سومین گزارش جامع سئوی تریبون؛ ۲۹ درصد سئوکارها قصد جلای وطن دارند
ادامه مطلب
جداسای کوه یخ A-83 | تصویر حرارتی ثبت‌شده توسط ماهواره لندست 8 ناسا

در چهار سال گذشته، جداسازی کوه یخ A-83 سومین مورد به‌شمار می‌آید؛ اولین مورد در سال 2021 رخ داد که در آن A-74 از سکوی یخی خود جدا شد، پس از آن نیز جداسازی کوه یخ بزرگ‌تری به‌نام A-81 در سال 2023 اتفاق افتاد. این دو کوه یخ را نیز می‌توانید در تصویر بالا مشاهده کنید.

جداسازی کوه یخ A-83 در قطب جنوب

مرکز ملی یخ ایالات‌متحده کوه یخی که به‌تازگی جدا شده را A-83 نامگذاری کرده است. به‌طور کلی، بررسی مداوم سکوهای یخی توسط ماهواره‌ها به محققان این امکان را می‌دهد تا اثرات تغییرات اقلیمی را در مناطق دورافتاده مانند قطب جنوب ردیابی کنند. به‌عبارت دقیق‌تر، محققان با این بررسی‌ها می‌توانند ببینند که چگونه سکوهای یخی یکپارچگی خود را در واکنش به افزایش دمای اتمسفر و اقیانوس حفظ می‌کنند.

1716858051 700 کوه یخ غول‌پیکر 380 کیلومترمربعی از جنوبگان جدا شد
جداسای کوه یخ A-83 | تصویر ماهواره کوپرنیک سنتینل-1 آژانس فضایی اروپا

علت جداسازی‌های اخیر کوه‌های یخ، ضعیف‌شدن یخ‌های منطقه «مک دونالد آیس رامپلز» (McDonald Ice Rumples) و گسترش «شکاف هالووین» ذکر شده است.

کوه یخ غول‌پیکر 380 کیلومترمربعی از جنوبگان جدا شد.webp
مکان تقریبی کوه یخ A-83 درجنوبگان

جداسازی مداوم یخ‌های قطب جنوب یکی از بارزترین نشانه‌های افزایش گرمایش جهانی و یک هشدار مهم است. ازبین‌رفتن یخ‌های قطبی علاوه‌بر افزایش سطح دریاها و ایجاد سیل‌ در شهرهای ساحلی باعث جذب تشعشعات خورشیدی اضافی توسط اقیانوس‌ها می‌گردد. جذب این تشعشعات خود باعث افزایش بیشتر دمای زمین می‌شود.

مایکروسافت از کوپایلوت پلاس سرفیس لپ تاپ رونمایی کرد
ادامه مطلب

پیش‌ازاین، یک مطالعه جدید نشان داده بود که طی دو هزار سال گذشته، تابستان 2023 گرم‌ترین فصل بوده است.

فهرست مطالب

دسته بندی ها

درباره ما

Download 1.png

ما که هستیم

مجموعه فالو ارزانی از سال 1397 اغاز به کار کرد.شعار ما ارائه خدمات با کیفیت در گرو رفع نیاز کاربران وب و شبکه های اجتماعی می باشد.

خدمات اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات